Kaldesystem Til Hjemmehjælp

Thu, Feb 4, 2010

Nyheder

Foreningen har fået en henvendelse fra et medlem, som har bidraget med noget information omkring et kaldesystem som Brand & Redning anvender for hjemmehjælpen i Fredericia Kommune.

Vi er altid åbne for input og takker for henvendelsen.

Det drejer sig om, at man som klient hos hjemmehjælpen kan få tildelt et kaldesystem, som gør det muligt altid at komme i kontakt med Brand & Redning. Systemet består af et armbånd med en knap, og ved et tryk på denne knap, kalder systemet op til Brand & Redning, der så kan formidle den hjælp der er brug for i situationen.

Systemet fungerer ved at lave et tlf.opkald til et specielt nummer hos Brand & Redning.

Imidlertid forholder det sig sådan at den eneste teleudbyder systemet pt. virker sammen med, er TDC. Dermed er den befolkningsgruppe som har et sådant anlæg tilknyttet, afskåret fra et frit valg af teleudbyder. Helt konkret i Taulov Antenneforening, har disse medlemmer således ikke mulighed for at vælge Stofa’s IP-telefoni løsning.

En kontakt til en person hos Brand & Redning, der kender til teknikken bag systemet, har bekræftet dette forhold.

I et forsøg på at se om der kan findes en løsning, er bolden spillet videre til Stofa, som har lovet at kigge på sagen. Det vides ikke om der kan komme noget ud af det – men mulighederne er ved at blive undersøgt.

Hermed informationen være givet videre. Evt. nyt i sagen vil naturligvis blive publiceret her på siden.

Artikel skrevet af:

- har skrevet 87 artikler på Taulov Antenneforening.


Kontakt forfatteren

  • Danny_L_Solager

    Jeg tror vi taler om Nødkald efter Servicelovens § 112.

    Jeg ved at der i Kolding Kommune bliver brugt GSM bokse til de borgere der ikke har almindelig fastnetlinier. Det er en boks der for en simkort isat, således det egentlig fungerer som mobiltelefon.
    vh
    Danny
    Elmevej 3